В близко бъдеще софтуерът ще може да се пише сам
В момента ИТ индустрията изпитва сериозен недостиг на програмисти. Само в Европейския съюз той е за около 1 млн. специалисти. В не толкова далечно бъдеще обаче, може да се окаже, че толкова много софтуерни инженери няма да са нужни. Причината – софтуерът ще се пише и програмира сам, казва изпълнителният директор на компанията GitHub Крис Ванстрат по време на конференцията GitHub Universe, цитиран от онлайн изданието BusinessInsider.
GitHub е своеобразният еквивалент на Wikipedia за програмисти. В сайта програмисти от целия свят си помагат и споделят софтуер и програмен код, който се използва в приложения и платформи.
„Според нас бъдещето на писането на софтуер е, че няма да се пише софтуер. Писането на компютър е най-малко ефективният начин да се обменя информация с една система. Един ден създаването на софтуер ще може да се прави с гласови команди“, коментира Ванстрат.
Вместо програмистът да прекарва часове в писане на код, той ще може просто да каже на системата какви функции и модули иска да има в новия софтуер. След това тя сама ще започва да създава необходимия код.
Това ще освободи програмистите да мислят за стратегията и дизайна на софтуера.
„Смисълът на програмирането не е в писането на код, а в мисленето“, допълва Ванстрат.
Всичко това зависи от развитието на изкуствения интелект и алгоритмите.Така че автоматично пишещият се софтуер може и да не е чак толкова далечно бъдеще.